Главная Украина Поки що переваг від фіксації обмінного курсу більше, ніж від іншого режиму, – заступник голови НБУ
Украина - 18.05.2022

Поки що переваг від фіксації обмінного курсу більше, ніж від іншого режиму, – заступник голови НБУ

Національний банк України (НБУ) при виборі режиму обмінного курсу виходить із того, який із них корисніший на сьогодні для досягнення цілей щодо інфляції, утримання макроекономічного балансу, підтримання конкурентоспроможності виробників, повідомив заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук.

"Наразі ми бачимо більше переваг від фіксації обмінного курсу, ніж від іншого режиму. Якщо ситуація буде змінюватися, ми змінюватимемо нашу валютно-курсову політику. Але поки що вважаємо такі кроки недоцільними", – сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Ніколайчук додав, що зміни Нацбанком валютно-курсової політики дуже залежать від того, за яким макроекономічним сценарієм житиме країна.

"Якщо говорити про те, як довго ми зберігатимемо фіксований курс, то відповідь дуже проста: доки ми будемо бачити, що переваги від цієї фіксації перевищують недоліки такого курсового режиму", — заявив співрозмовник агентства.

Він зазначив, що Нацбанк хоче повернутися до гнучкого, плаваючого обмінного курсу, але це не самоціль, і для цього мають бути створені певні передумови, одна з яких – більше самобалансування валютного ринку.

"Ми маємо знову налагодити також дію монетарної трансмісії, тому що відпустити обмінний курс, не маючи можливості впливати на нього процентною ставкою, не буде дуже виваженим рішенням", – додав Ніколайчук.

На його думку, говорячи про сценарій керованого повернення до гнучкого обмінного курсу, треба враховувати, що він не повинен характеризуватися суттєвою корекцією в один чи інший бік.

"Якщо будемо змушені робити корекцію обмінного курсу, то підхід залежатиме від умов, у яких ми будемо ці кроки робити", – сказав також заступник голови Нацбанку.

За його словами, нечасті, але великі кроки – це, по суті, спроба вирівняти дисбаланси через сильне подорожчання імпорту, коли система ще не готова до повернення плаваючого курсу, а тому відбувається нова фіксація курсу.

"Короткі, але частіші кроки більш доцільні для ситуації, коли ринок уже майже, але ще не зовсім повністю готовий до плаваючого обмінного курсу. Відповідно центральний банк у такій ситуації намагатиметься знайти нову точку рівноваги, де ринок сам збалансується. І далі курс уже плаватиме в довоєнному форматі", – назвав він і інший варіант.

Як повідомлялося, Національний банк 24 лютого призупинив роботу валютного ринку України, крім продажу валюти, та зафіксував курс на рівні офіційного на той день – 29,2549 грн/$1, що призвело до появи чорного ринку, на якому в перші дні курс сягав 39-40 грн/$1. Згодом регулятор дозволив продаж валюти у відділеннях, які є під загрозою захоплення окупантами, за рішенням їхнього керівництва.

Наступний крок щодо лібералізації НБУ зробив з 15 квітня, коли надав банкам та небанківським фінустановам право продавати готівкову валюту на всій території країни за курсом, не вищим за "офіційний плюс 10%", проте в межах обсягу придбаної валюти. У результаті багато банків задекларували можливість продажу валюти за максимально можливим курсом 32,17-32,18 грн/$1 і водночас підняли курс купівлі ближче до курсу продажу.

Проте вільно офіційно купити готівкову валюту, за інформацією учасників ринку, дуже складно. Однак чорний ринок відреагував невеликим зміцненням гривні, в результаті чого курс долара на ньому був вищим приблизно на 2%. Проте в результаті двох стрибків наприкінці квітня та минулого тижня ця різниця збільшилася приблизно до 7%: на чорному ринку гривня котирується по 34,3-34,5 грн/$1.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Может Заинтересовать

Зростання реального ВВП України в березні-2024 залишилося близьким до 5%

Зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України до аналогічного періоду м…